Back to the Band Page

 

Junior High/High School Band Lessons

 

 

 

 

 

 

Period

MON 10/13  

TUES 10/14     t

WED 10/15   m

THURS    10/16  t

FRIDAY 10/17     m

1

No school

band

band

band

band

2

No school

 

K

N

R

3

No school

 

H

 

O

4

No school

band

I

band

P

5/6

No school

G

 

 

 

8/9

No school

F

 

L

 

10

No school

Study Hall

Study Hall

Study Hall

Study Hall

11

No school

E

J

M

Q

 

Period

MON 10/20 t  

TUES 10/21     m

WED 10/22   t

THURS    10/23 m

FRIDAY 10/24     t

1

band

band

band

band

band

2

D

G

K

M

Q

3

A

 

H

N

R

4

band

E

band

 

band

5/6

B

 

I

 

 

8/9

 

 

 

 

O

10

Study Hall

Study Hall

Study Hall

Study Hall

Study Hall

11

C

F

J

L

P

 

Period

MON 10/27 t  

TUES 10/28     m

WED 10/29   t

THURS    10/30 m

FRIDAY 10/31     t

1

band

band

band

band

band

2

C

F

J

L

P

3

D

G

K

M

Q

4

band

 

band

N

band

5/6

A

E

H

 

R

8/9

 

 

 

 

 

10

Study Hall

Study Hall

Study Hall

Study Hall

Study Hall

11

B

 

I

 

O

 

Period

MON 11/3    m

TUES 11/4     t

WED 11/5  m

THURS    11/6 t

FRIDAY 11/7    m

1

band

band

band

band

band

2

B

 

I

 

O

3

C

F

J

L

P

4

D

band

 

band

 

5/6

 

G

 

M

 

8/9

 

 

K

N

Q

10

A

Study Hall

Study Hall

Study Hall

Study Hall

11

 

E

H

 

R

Monday

A.     Sr Flute/Oboe  - Danielle McFee, Linnea D’Acchille, Rachael Elsworth, Courtnie Harrington, Casey Perkins, Linnea Seegers, Jenny Steindl, Mia Taylor, Christine Wilson

B.     Sr Clarinet - Logan Greene, Blythe Kelleher, Yao Li, Una Miller, Danielle O’Brien, Liz Fox, Jill Perkins

C.      Sr Alto - Samuel Grimmke, Zachary Hand, Sarah Mueller, Riley Steindl

D.     Sr Bassoon - Jaci Littrell, Caitlyn Robertson

Tuesday

E.      Sr Trumpet - Cole Burgess, Megan Steindl, Tyler Gwin, Garrett Haynes, Rebecca Lundberg, Celia Merrill, Arek Gordon, Gabbie VanDeWater

F.      Sr Horn - Chandler Hansen, Chloe Littell, Hadley Vandewater, Alexis Curley, Noah Heimbach

G.     Sr Area All State – Janelle Whitman, James Brown-Kinsella, Chris VanDerwerker, Riley Vandewater, Alex O’Brien

Wednesday

H.     Sr Low Brass/Low WW - Colm Niesz, Liz Gregorek, Warren Wright-Sedam, Dan Miller Minkel, Grace Peck, Colby Youndt, Michael Gabriel, Michael Casey, Adam Horey

I.        Sr Percussion – Emma Bodner, Foster Mann, Lucian D’Accille, Kate Copeland, Jackson Crawford, Bryce Wilbur

J.       7th Low Brass - Colin Bouchard, Branden Pailley

K.     7th Tuba – Gabe Mann

Thursday

L.      7th Saxophone - Aidan Abernathy, Jeremy Zanella, Christian O’Brien, Connor Record

M.   8th Saxophone - Will Rosenblatt, Emily Reiszel, Liam Kelleher

N.     8th Low Brass/Strings - Peyton Howard, Ian Merrill

Friday

O.    7th Trumpet - Joseph Dziewulski, Dale Hayes, Zach Flory, Amelia Garnett, Shauna Wasliewski, Jennifer Wilbur

P.      8th Trumpet - Matthew Telesco, Phil Grimes, Reed Boduch, Christian Bittel

Q.    Jr Percussion - Thomas Abate, Henry Gartner, Chris Albrecht, Gavin Male

R.     Jr Percussion - Seth Hewitt, Jake Niles, Josh Epstine, Matthew Ginart